Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел
Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46
ЗНАЙОМСТВО СТУДЕНТІВ – МАЙБУТНІХ ЮРИСТІВ,
З РОБОТОЮ ХМЕЛЬНИЦЬКОГО
ОКРУЖНОГО АДМІНІСТРАТИВНОГО СУДУ
10 листопада 2011 року о 15 годині, в приміщенні Хмельницького окружного адміністративного суду було проведено захід, спрямований на знайомство студентів - майбутніх юристів, першого курсу Хмельницького університету управління і права, з роботою Хмельницького окружного адміністративного суду.
Метою даного заходу було продемонструвати студентам всі аспекти роботи суду, наочно показати як здійснюється адміністративне судочинство, познайомити студентів з основними принципами судочинства, ознайомити з роботою відділів суду та посадовими обов’язками працівників апарату суду.
Зустріч розпочав заступник Голови суду Касап В.М., який розповів історію створення суду, познайомив присутніх з особливостями роботи суду. Своїм виступом, на тему «Особливості адміністративного процесу», зустріч продовжила помічник судді Данилюк У.Т. У своєму виступі Данилюк У.Т. основну увагу зосередила на роз’яснені студентам понять:
- Адміністративний процес.
- Завдання адміністративного судочинства.
- Суб’єкти владних повноважень
- Юрисдикція адміністративних судів, підсудність справ.
- Права та обов’язки осіб, які беруть участь у справі, тощо.
Продовжила виступ суддя Хмельницького окружного адміністративного суду Гнап Д.Д., яка розповіла студентам про категорії справ, що розглядаються Хмельницьким окружним адміністративним судом, поняття публічної служби, державних органів, особливості розгляду деяких категорій справ.
Під час виступу суддя Гнап Д.Д. розповіла про досягнення адміністративного судочинства. Суддя звернула увагу присутніх на те, що основне завдання адміністративного судочинства полягає у захисті прав та законних інтересів особи в публічно-правових спорах від порушень з боку органів влади, органів місцевого самоврядування, їх службових чи посадових осіб. Адміністративні суди розглядають всі справи, пов'язані зі спорами фізичних або юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень, дій чи бездіяльності. Крім цього адміністративні суди розглядають спори, пов'язані із публічною службою, реалізацією повноважень управлінськими суб'єктами. Особлива категорія справ, які розглядають в адміністративному суді — спори, про правовідносини, що пов'язані із виборчим процесом та референдумом.
Гнап Д.Д. повідомила, що в Україні до створення системи адміністративних судів не існувало в завершеному вигляді правового захисту фізичних осіб у відносинах з адміністративними органами. Правовий захист, що забезпечують адміністративні суди, спрямований не на покарання протиправної поведінки, а на поновлення законного стану. Пріоритети адміністративної юстиції полягають у сфері захисту прав громадянина, а не держави, що має сприяти зростанню довіри до судової влади в країні.
Суддею під час виступу було приділено значну увагу системі адміністративних судів України. Вона повідомила, що судами першої інстанції є: по-перше, неспеціалізовані місцеві загальні суди. Вони поряд з адміністративними справами розглядають цивільні і кримінальні справи. Це районні, міські, районні у містах та міськрайонні суди. По-друге, окружні адміністративні суди. Місцеві загальні суди і окружні адміністративні суди є судами першої інстанції та не підпорядковані одні одному. Апеляційною інстанцією (тобто інстанцією, яка переглядає судові рішення, які не набрали законної сили) для місцевих загальних судів та окружних адміністративних судів є апеляційні адміністративні суди. Вони створюються в округах. Вищою судовою інстанцією, касаційною інстанцією (переглядає судові рішення адміністративних судів першої інстанції та апеляційних адміністративних судів) в адміністративних справах є Вищий адміністративний суд.
Після закінчення виступу суддя відповіла на запитання студентів, що в переважній більшості стосувались системи судів.
Про особливості прийняття на роботу, посадові обов’язки помічника судді, студентам розповіла помічник судді Козачок І.С. Доповідач зазначила, що правовий статус помічника судді визначається Конституцією України, ст.151 Закону України «Про судоустрій і статус суддів», Законом України "Про державну службу", Положенням про помічника судді суду загальної юрисдикції, та посадовою інструкцією помічника судді. Повідомила, що посаду помічника судді було введено у штатний розпис судів України лише 2002 році. На даний час, відповідно до частини 4 статті 151 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» від 07 липня 2010 року, судді самостійно здійснюють добір помічників.
Козачок І.С. пояснила присутнім, що до основних обов’язків помічника судді належить:
- підбір і вивчення матеріалів законодавства і судової практики
- відправка текстів судових рішень до Єдиного державного реєстру судових рішень України
- підготовка проектів процесуальних документів.
- забезпечення своєчасного оформлення копій процесуальних документів та надання їх учасникам процесу
- координація роботи секретаря
Наступним був виступ В.о. начальника відділу документального забезпечення Костика К.О. який доступною для студентів мовою розповів про засади діяльності відділу, його головні завдання та функції, а саме:
- прийом позовних заяв та іншої документації, яка має самостійний характер, їх фіксування у визначеному порядку (внесення в програму «Автоматизована система документообігу суду»),
- надання консультативної допомоги відвідувачам суду,
- прийом вхідної та відправка вихідної кореспонденції,
- забезпечення передачі справ до архіву суду,
- підготовка документів для оформлення звернення до виконання рішень, що набули законної сили (реєстрація та облік виписки виконавчих листів) та інше. Було наголошено, що працівники відділу відповідально та професійно ставляться до своїх обов’язків, що дає змогу оперативно прослідковувати за станом руху адміністративних справ.
Далі слово було надано начальнику відділу кадрової та інформаційно-статистичної роботи Мельничук Л.А., яка розповіла про завдання та функції свого відділу. Присутнім студентам було надано інформацію, щодо прийняття та проходження державної служби, обмеженнями пов’язаними із прийняттям на державну службу, особливостей роботи з кадрами.
Головним спеціалістом з судової статистики Ковальчуком О.А. було надано відбірку статистичної інформації щодо надходження справ та результатів їх розгляду, проведено аналіз здійснення судочинства та обліково-статистичної роботи у суді.
Після закінчення виступу усіх учасників, студентам були надані відповіді по питанням які їх зацікавили.
Наступним пунктом даного заходу було ознайомлення студентів з приміщенням суду. Студенти мали змогу наочно познайомитись з роботою звукозаписуючого пристрою «Камертон», відвідали приміщення залів судових засідань, канцелярії суду, архіву, побували у кабінетах суддів. Ознайомлення студентів з приміщенням суду поводила керівник апарату суду Тарнавська Н.Я., яка запропонувала студентам відвідати приміщення суду та наочно ознайомитись з роботою кожного працівника.
Першим приміщенням до якого Тарнавська Н.Я. відвела студентів був відділ документального забезпечення (канцелярія).
Працівниками канцелярії суду було надано можливість присутнім ознайомитись з порядком прийому та реєстрації позовних заяв, листів та апеляційних скарг. В архіві студенти змогли побачити як передаються справи до архіву суду , за яких умов вони зберігаються та терміни їх збереження.
У залах судових засідань студентам було наочно показано як здійснюється звукозапис судового засідання, як він відтворюється та надано можливість його прослухати.
В кінці заходу студентів провели до кабінетів суддів Хмельницького окружного адміністративного суду, де студенти мали змогу поспілкуватись з суддями, задати запитання на теми що їх цікавлять, та отримати відповіді.
По закінченні заходу, спрямованого на знайомство студентів першого курсу з роботою Хмельницького окружного адміністративного суду, керівник групи студентів Габінет Д.А. подякував керівництву суду за можливість проведення такого заходу та запропонував проводити такі заходи не лише для студентів першого курсу, але і для студентів старших курсів.
Майбутні служителі Феміди
Роз'яснення студентам порядку прийому документів в Хмельницькому окружному адміністративному суді
В.о. начальника відділу документального забезпечення Костик К.О. показує студентам порядок реєстрації позовних заяв в автоматизованій системі документообігу суду
Знайомство студентів з роботою відділу документального забезпечення
Завархіву Степанюк В.В. розповіла студентам про терміни та умови зберігання справ і про порядок передачі справ до архіву
знайомство студентів з залами судових засідань
Студенти у кабінеті заступника голови суду Майстера П.М., який відповідав на їх запитання
секретар судового засідання Човган Д.В. показує список розгляду справ суддями та розповідає про роботу секретаря судового засідання