flag Судова влада України

Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел

Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46

Участь в засіданні круглого столу на тему: "Права людини в Україні: міжнародні стандарти та забезпечення їх реалізації"

12 грудня 2011, 09:15

Участь в засіданні круглого столу

на тему:

"Права людини в Україні: міжнародні стандарти та забезпечення їх реалізації"

 

 

09.12.2011 року заступник голови Хмельницького окружного адміністративного суду Майстер Полікарп Михайлович взяв участь у засіданні круглого столу, присвяченому 45-ій річниці з дня прийняття Генеральною асамбеєю ООН Міжнародного пакту про економічні, соціальні та культурні права, Міжнародного пакту про громадянські і політичні права, виступивши з темою: "Права людини як вища величина законодавчого врегулювання міграційних процесів".

Під час свого виступу Майстер П.М. зазначив, що громадяни України є частинкою феномену міжнародної міграції, який став глобальним викликом перспективам подальшого розвитку людства у ХХІ столітті.

З метою усунення колізій між положеннями чинного Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства», з одного боку, та положеннями Конституції України - з другого, а також між положеннями цього Закону і положеннями міжнародних договорів у сфері прав людини, учасницею яких є Україна і приведення законодавства України з цього питання у відповідність із законодавством Європейського Союзу, Верховною радою України було прийнято нову редакцію Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства», який набере чинності з 25.12.2011 року (відповідно до п.1 Розділу IV «Прикінцеві положення» вказаного Закону - цей Закон набирає чинності через два місяці з дня його опублікування, крім частини другої статті 9, частини третьої статті 14, частини сьомої статті 30 цього Закону в частині фіксації біометричних даних, що набирають чинності з початку функціонування національної системи біометричної верифікації та ідентифікації громадян України, іноземців та осіб без громадянства).

Вказав на те, що забезпечення прав осіб, які не перебувають у громадянстві з Україною, тісно пов’язане з їхнім правом оскаржити дії в судах. Констатував невелику кількість звернень до суду щодо оскарження рішень про примусове видворення, затримання та видворення іноземців та осіб без громадянства на прикладі Хмельницького окружного адміністративного суду.

Особливу увагу приділив деяким новаціям нового Закону:

  • відсутнє дублювання Основного закону України з перерахунком прав. Адже вони є нормами прямої дії, та вже поширюються на вказану категорію осіб, зважаючи на статтю 26 Конституції Закону України.
  • вперше врегульовано питання добровільного повернення іноземців та осіб без громадянства, які втратили підстави для перебування на території України.
  • визначено порядок відшкодування витрат, пов’язаних з видворенням іноземців та осіб без громадянства.
  • у звязку із скасуванням процедури обовязкової акредитації іноземних кореспондентів та представників іноземних засобів масової інформації, визначено підстави для тимчасового проживання на території України іноземців та осіб без громадянства для роботи кореспондентом або представником іноземних засобів масової інформації, визначено підстави видачі у таких випадках посвідки на тимчасове проживання.
  • спрощено візові процедури для священнослужителів-іноземців та надано дозвіл релігійним громадам отримувати погодження за місцем реєстрації свого статуту (тобто на рівні областей, АР Крим, міст Києва та Севастополя) та не звертатися за цим до Міністерства культури України, як того вимагає згадана вище урядова постанова.

Детально проаналізував особливості провадження у справах за адміністративними позовами з приводу видворення іноземців та осіб без громадянства.

Підсумовуючи свій виступ, зазначив, що Закон не тільки передбачив прогресивні аспекти світового захисту прав людей, але й спрогнозував подальші трансформації цього питання.

Після виступу суддя відповів на всі питання присутніх. Більшість запитань, що були задані, стосувались практичного втілення норм Закону, зокрема, щодо забезпечення обов’язкової участі сторін при розгляді справи; невідкладного розгляду справ про затримання.